Zaproszenie: wystawa Jakuba Święcickiego Dotknąć Miasta
Zapraszamy na wystawę Dotknąć Miasta Jakuba Święcickiego – doktoranta Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie, realizującego doktorant pod opieką prof. ASP dr hab. Bożeny Groborz. Zarówno prace jak i przestrzeń ekspozycji wpisują się w obszar pracy badawczej projektanta, który w ramach studiów doktoranckich pracuje nad kolekcją obiektów tekstylnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 29 lutego 2024 roku w Czytelni Instytutu Dizajnu w Kielcach (ul. Zamkowa 3).
Inkluzywna wystawa Dotknąć miasta prezentuje tekstylne tyflografiki poświęcone tematyce kieleckiej metaloplastyki. Ekspozycja koncentruje się wokół śródmiejskich bram – przedstawionych za pomocą haftów maszynowych oraz haptycznych grafik wykonanych z folii flock. Dedykowana jest głównie osobom niewidomym i niedowidzącym, zaś dla osób widzących stanowi pretekst do przyjrzenia się rzemieślniczym detalom architektonicznym w tkance miejskiej, które na co dzień bywają niedostrzegane i niestety coraz częściej zastępowane tanimi rozwiązaniami z marketów budowlanych. Może stać się alternatywnym przewodnikiem po stolicy woj. świętokrzyskiego.
tekst Jakub Święcicki
Do niedawna uważano, że wyroby metaloplastyczne z epoki PRL-u są przaśne i pospolite. Oparte na powtarzalności geometryczne wzory krat były tak powszednie, że aż niedostrzegalne. Metalowe elementy powstawały w dużych ilościach, zatem wizualna przestrzeń była nimi mocno nasycona. Ich częstotliwość w miejskim krajobrazie sprawiała, że jako element zastany umykały percepcji, jednocześnie wywierając podświadomy wpływ. Uformowane pręty i blachy ze świętokrzyskich zakładów przemysłowych odegrały dużą rolę w kształtowaniu kultury estetycznej dzisiejszych kielczan. Ich czas powstania przypada na lata 60., 70. oraz wczesne lata 80. Polityczny przełom 1981 roku, stan wojenny oraz późniejsza zapaść gospodarcza zahamowały wytwórczość. Aktualnie metalowych krat, balustrad i bram z tamtych czasów sukcesywnie ubywa. Ich unikatowość zostaje zastąpiona gotowymi, formalnie podobnymi do siebie panelami z marketu. Paradoksalnie dzięki temu niegdyś lekceważone, dziś stają się wreszcie dostrzeżone i docenione. A wygląda na to, że Kieleckie było i jest wyjątkowo predysponowane do metaloplastyki.
fragment tekstu do wystawy Olgi Grabiwody

Dotknąć Miasta
29.12.2023 – 29.02.2024 / Czytelnia Instytutu Dizajnu w Kielcach
autor i produkcja wystawy: Jakub Święcicki
tekst do wystawy: Olga Grabiwoda
fotografie: Piotr Seweryn – Sewi Media
Więcej informacji na temat wystawy oraz wydarzeń towarzyszących na stronie Instytutu Dizajnu
***
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2023
czytaj także
Laboratorium Percepcji / 22 maja 2025 / zaproszenie

Zaproszenie na wykład Sebastiana Cichockiego – Meitheal: kompostowanie świata sztuki

Łukasz Białkowski: Co narracje na temat AI mówią o dzisiejszej sztuce?

Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Światłodźwięki
