Wystawa wykładowców_czyń oraz doktorantów_ek Mediating Charm w ARTzonie Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida.
Gdyby wystawy miały motta jak z leksykonu złotych myśli (zapewne niektóre mają) to do Mediating Charm można by było przypisać słowa Pabla Picassa: „Dokończyć pracę? Dokończyć obraz? Co za bzdury! Dokończyć to znaczy skończyć z nim, zabić go, pozbawić go duszy, zadać ostateczny morderczy cios zarówno malarzowi, jak i obrazowi”.

fotografia: Bogdan Achimescu
Kim jest dzisiejszy zabójca dusz? Artystki i artyści Mediating Charm jako winnego wskazują neoliberalizm. Bezwzględny rynek sztuki domaga się dzieł skończonych i gotowych do sprzedaży. Z kolei system konkursów ideę dzieła nieskończonego rozumie zbyt dosłownie albo na opak (być może nic nie rozumie). Także ta nieskończoność, która jest twórczym poszukiwaniem, samodoskonaleniem i wolnością w praktyce może oznaczać niekończącą się ilość godzin spędzonych w pracowni, a nawet ciągłe niezadowolenie. Staje się wtedy niepokojąco bliska krytykowanym neoliberalnym praktykom pochwalającym pracoholizm, pasując bardziej do innych słów hiszpańskiego artysty: „Nigdy nie nadchodzi chwila, w której mógłbym powiedzieć: dobrze pracowałem, a jutro jest niedziela”.
Mediating Charm to wystawy dzieł nieskończony, odrzuconych i niezrealizowanych, zadających znane, ale niezmienne aktualne pytanie „kiedy dzieło jest ukończone i czy praca artystki i artysty się kiedyś kończy”? Wpisując je przy tym we współczesne konteksty i pozostawiających przestrzeń do dalszego dyskursu.
Artystki i artyści: Bogdan Achmiescu, Jagoda Dobecka, Agata Jarosławiec, Olga Konik, Karol Lis, Jakub Święcicki i Ela Wysakowska-Walters (wykładowcy_czynie oraz doktoranci_tki Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie)
Kurator: dr Ernest Ogórek
Wernisaż wystawy odbył się wraz z oprowadzaniem, podczas którego, artyści i artystki opowiedzieli publiczności o swoich pracach.
Mediating Charm, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, 18.03 – 14.04 2022 r.

fotografia: Bogdan Achimescu
Cytat 1: Pablo Picasso źródło: https://abaren.pl/art/pablo-picasso-cytaty.php
Cytat 2: Pablo Picasso źródło: https://pl.wikiquote.org/wiki/Pablo_Picasso
Cytat 3: Fragment z tekstu kuratorskiego towarzyszącego wystawie
czytaj także
Łukasz Białkowski: Co narracje na temat AI mówią o dzisiejszej sztuce?

Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Światłodźwięki

Wykłady Monograficzne (stacjonarne) zaproszenie: Elwira Sztetner

Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Pod powierzchnią
