Wykłady Monograficzne (stacjonarne) zaproszenie: Elwira Sztetner
W dniu 9 maja 2025 (piątek), w sali nr 100. w budynku Głównym ASP przy pl. Matejki 13, w ramach wykładów monograficznych odbędzie się wykład Elwiry Sztetner.
Wykłady monograficzne są kierowane do wszystkich zainteresowanych osób i są bezpłatne – serdecznie zapraszamy!
O sztuce na rzecz wspólnoty międzygatunkowej – wykład dr hab. Elwiry Sztetner
9 maja, pl. Matejki 13, I piętro, sala 100, godz. 13:30-15.00
Podczas wykładu prowadząca opowie o swoich działaniach artywistycznych, których celem jest kontestacja niesprawiedliwego i opartego na wyzysku systemu społecznego. Jako artystka wegańska i anarcho-feministyczna przeciwstawia się patriarchalnej władzy. Sięga po opracowane przez poprzedniczki strategie w obrębie ruchów sprawiedliwości społecznej i wykorzystuje je do działań na rzecz czujących istot pozaludzkich (sentientów). Nie zgadza się na wykluczenie zwierząt z kręgu wspólnoty. Sięga po narzędzia z zakresu sztuk wizualnych i stara się mówić w imieniu wykluczonych. Nawołuje do głębokiej zmiany kulturowej postępującej w duchu protopii rozumianej jako „wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa”. To droga do celu, który dziś wydaje się być nieosiągalny.
Elwira Sztetner – artystka sztuk wizualnych, feministka, ateistka, weganka i osoba queerowa. Wychowana w małym miasteczku. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończyła już po trzydziestce. Nigdy nie była młodą artystką. Od 2010 roku pracuje na Wydziale Malarstwa na macierzystej uczelni. Od roku 2019 zatrudniona na stanowisku profesory uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej.
W swojej twórczości poddaje krytycznej analizie antropocentryczny model świata. Kwestionuje system moralny usprawiedliwiający hodowlę i zabijanie zwierząt. W swojej pracy sięga po różne techniki i strategie artystyczne. Kolekcjonuje zabawki dziecięce odzwierciedlające normy kulturowe związane z przemocą wobec zwierząt. Związana ze środowiskiem anarchistycznym, feministycznym i wegańskim. Swoją działalność artystyczną, organizatorską i dydaktyczną stara się łączyć z pracą na rzecz grup wykluczonych i dyskryminowanych. Organizuje, współorganizuje i jest autorką wystaw o tematyce wegańskiej (między innymi wystawa „System doskonały” w 2019 roku, „Dokąd one jadą?” w ramach kongresu anarchistycznego Kongresono w 2023 roku, „Dla sióstr pozaludzkich” w ramach Kongresu Kobiety Dla Klimatu w 2024 roku).
PROWADZĄCA: Karolina Plinta
czytaj także
Łukasz Białkowski: Co narracje na temat AI mówią o dzisiejszej sztuce?

Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Światłodźwięki

Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Pod powierzchnią

Wykłady Monograficzne (stacjonarne) zaproszenie: Janek Simon, Monika Stobiecka
