WYKŁADY MONOGRAFICZNE / Powiemy ten wykład same, ale powinno tu być z nami więcej osób – wykład Ani Witkowskiej i Wery Morawiec

Zapraszamy na czwarty wykłady z serii Wykłady Monograficzne, który odbędzie się 12 kwietnia 2024 roku, w siedzibie Szkoły Doktorskiej, pod adresem: ulica Radziwiłłowska 29, 31-026 Kraków

Nagrania z wykładów zostaną opublikowane na profilu YOUTUBE SD oraz na naszej stronie w zakładce WYKŁADY

KURATORKA WYDARZENIA / PROWADZĄCA: Karolina Plinta

12 kwietnia godz. 14:15-15:00

Podczas wykładu zaproponujemy krótki przegląd naszych praktyk i opowiemy o sobie/nas/innych*
Wykład zaczniemy od przedstawienia grupy roboczej Plenum Osób Opiekujących Się – tego, co robimy, a czego nie – działając na przecięciu mediów i na przecięciu światów. Poruszymy kwestie możliwości i (nie)możliwości troski w świecie sztuki, lub sztuki w świecie troski. Przedstawimy fragmenty prac i tekstów oraz zaprosimy do refleksji nad tożsamością reprodukcyjną i potrzebą zabawy w stanie permanentnego zmęczenia i skryzysowania.

Plenum Osób Opiekujących Się (POOS):

Grupa robocza składająca się z osób pracujących w świecie sztuki. Wieloma różnymi sposobami mówimy o tym, co dla nas jest opieką i jak wygląda codzienne doświadczenie tworzenia, gdy jest się osobą, która opiekuje się: dzieckiem/ uczniami/ domem/ kimś innym. W naszych realizacjach różne prace towarzyszą sobie i współdzielą przestrzeń, tak jak osoby w grupie Plenum, po to, aby wzmacniać i współdzielić to, co bywa opisywane jako słabe i niewidzialne.

POOS tworzą: Adu Rączka, Ania Steller, Ania Witkowska, Dorota Walentynowicz, Katarzyna Kania, Wera Morawiec (i satelity) / https://plenumofcare.tumblr.com

Ania Witkowska – artystka wizualna, graficzka, okazjonalnie kuratorka, profesora w Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek Komunikacji Wizualnej i UX oraz Kuratorstwo i realizacja wystaw. W swojej praktyce nie podlega jednej prostej definicji. Najczęściej czerpie z otaczającej rzeczywistości, używając narzędzi krytycznych, wpisuje się w nurt nowego dokumentalizmu. Jednocześnie sięga po realizm magiczny czy surrealizm. Stosuje strategię trickstera. Używa w pracy różnych mediów – fotografii, instalacji czy wideo. Z Alicją Karską współtworzy (od 2021) artystyczno-rzemieślniczy projekt Szare Wrony, zajmujący się autorskim upcyclingiem odzieży wełnianej w duchu ekonomii cyrkularnej. Mama Ignacego i Mai. W Plenum pełni rolę matki-redaktorki-projektantki-artystki.

www.instagram.com/ania_witkowska_art/

Wera Morawiec – psycholożka i kuratorka sztuki. Od 2018 roku łączy pracę jako terapeutka i kuratorka projektów artystycznych z opieką nad dwoma synami. Jest współtwórczynią kolektywu NOKS, była uczestniczką programu Curatorial Intensive na Biennale Sztuki Współczesnej w Lagos w Nigerii. W 2021 była kuratorką rezydencji artystycznej w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie, w 2023 gościła razem z NOKSEM na 35. Biennale Grafiki w Ljubljanie. Obecnie najchętniej zgłębia wątki performatywne w kontekście kultury terapii. W Plenum pełni rolę matki-założycielki-tekściarki-producentki.

www.instagram.com/wera.morawiev

www.noks.info