ogloszenia

WYKŁADY MONOGRAFICZNE / Nie boimy się konfliktów. Kuratorowanie w MSN – wykład Tomasza Fudali

08.04.2024
Natalia Mecnarowska-Legutko

Zapraszamy na trzeci wykłady z serii Wykłady Monograficzne, który odbędzie się 12 kwietnia 2024 roku, w siedzibie Szkoły Doktorskiej, pod adresem: ulica Radziwiłłowska 29, 31-026 Kraków

Nagrania z wykładów zostaną opublikowane na profilu YOUTUBE SD oraz na naszej stronie w zakładce WYKŁADY

KURATORKA WYDARZENIA / PROWADZĄCA: Karolina Plinta

Nie boimy się konfliktów. Kuratorowanie w MSN – wykład Tomasza Fudali

12 kwietnia, godz. 13:00-13:45

MSN od prawie dwóch dekad istnieje na warszawskiej scenie artystycznej. Zespół instytucji ewoluował od małej grupy kliku osób przypominających miejskich aktywistów do setki zatrudnionych w przededniu otwarcia nowego budynku w centrum Warszawy. Wydaje się, że jego otwarcie będzie miało znaczenie dla miasta jak i dla lokalnego środowiska artystycznego. Czy budująca profesjonalną strukturę instytucja dopuszcza do siebie fakt, że jej odbiorcy mogą chcieć innego miasta i innej sztuki niż tworzący MSN ludzie? Jak sobie radzi zespół kuratorski Muzeum w czasie przygotowań do otwarcia z polemikami i sprzecznościami w codziennej pracy kuratorskiej? Jak pisze badaczka miasta Marta Żakowska: „Konflikt, co w teorii partycypacji i socjologii jest oczywiste, to naturalny element wytwarzania przestrzeni publicznej. Wolimy go jednak nie tykać. Myślę, że najwyższy czas, żebyśmy w środkowoeuropejskich miastach porządnie nauczyli się kłócić i negocjować”.

Tomasz Fudala (ur. 1980) – historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy dużym projekcie wystawienniczo-badawczym „Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000”. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Projektowaniu wystaw poświęcona była jego pierwsza wystawa w 2010 r. pt. „Przestrzeń między nami”, opowiadająca o projektancie wystaw Stanisławie Zameczniku. Kurator festiwalu poświęconego problemom miasta „Warszawa w budowie” (2009-2017). Prowadzi projekt konserwacji Domu Hansenów w Szuminie. Autor artykułów w prasie i magazynach architektonicznych oraz artystycznych (m.in. „Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”) oraz w katalogach wystaw. Otrzymał nagrodę krytyków im. Jerzego Stajudy za wystawę „Spór o odbudowę Warszawy” (2015) oraz medal Bene Merentibus Stowarzyszenia Architektów Polskich za zasługi dla architektury polskiej.

czytaj także