Start międzynarodowego projektu Struktury Przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik.

Struktury Przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik to międzynarodowy projekt, którego organizatorami są Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Wzornictwa Uniwersytetu w Bergen oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczestniczą w nim doktoranci i doktorantki naszej Szkoły Doktorskiej oraz studentki ze strony norweskiej. Projekt działa na rzecz międzynarodowej integracji środowisk artystycznych. Finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczął się w marcu 2022 roku i potrwa do końca lutego 2024 roku.
Projekt podejmuje tematykę znaczeń i funkcji tkaniny, rozpatrywanej wielowymiarowo jako materia form użytkowych, przedmiot artystycznych praktyk i naukowych badań, materialne dziedzictwo oraz nośnik kultury i historii. Towarzyszą mu twórcze działania składające się razem w obszerny program seminariów oraz czterech rezydencji (w Łodzi, na Podlasiu, w Oslo i w Bergen), koncentrujących się na bliższym poznaniu odwiedzanych miejsc, w szczególności poprzez historie wplecione w polskie i norweskie tkaniny.
Wykłady, spotkania i spacery, postindustrialne przestrzenie łódzkich fabryk, norweskie fiordy, czy „zwierza” na podlaskich tkaninach to kilka z utkanych już fragmentów projektu. Każdy z etapów został udokumentowany i udostępniony na stronie CMWL w specjalnie dedykowanej zakładce Grant EOG. Zapraszamy do zapoznania się z nimi oraz z innymi artykułami dotyczących programu na naszej stronie.