projekty

Rezydencja artystyczno-badawcza w Łodzi w ramach projektu Struktury Przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik.  

22.05.2023
Natalia Mecnarowska-Legutko

Łódź – historyczna, przemysłowa, wielokulturowa, postindustrialna, nowoczesna i artystyczna oraz jej związki z tkaniną były tematami pierwszej z rezydencji odbywającej się w ramach międzynarodowego projektu Struktury Przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik. 

W drodze spotkanie rozpoczynające rezydencję w Łodzi
fotografia: Natalia Mecnarowska-Legutko

Historia robotnicza, w szczególności łódzkich fabrykantek, była jednym z tematów rozmowy z Martą Madejską, autorką książki Aleja Włókniarek. Artyści i artystki odwiedzili także Wydział Technologii Materiałowej i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie towarzyszył im i przygotował wykład dr inż. Michał Puchalski. W łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych spotkali się z dr Dominiką Krogulską-Czekalską, która opowiedziała o związanej z tkaniną działalności uczelni i przybliżyła wiążące się z nią sylwetki artystów_ek i projektantów_ek.

Postindustrialny charakter miasta dał się poznać najlepiej uczestnikom_czkom w trakcie zwiedzania starej elektrowni i fabryki Scheiblerów oraz podczas miejskich spacerów z dr Marcinem Gawryszczak z CMWL, który odpowiadał za koncepcję i prowadzenie łódzkiej rezydencji. Wymienione miejsca i spotkania to tylko kilka z bogatego programu rezydencji, a jego treść oraz szczegółowa relacja znajdują się na stronie CMWL, naszego partnera projektu.

czytaj także