Pokaz projektu Kingi Syrek: interpretacja filmu animowanego Ryszarda Czekały „Apel” w wirtualnej rzeczywistości (VR)
Pokaz projektu Kingi Syrek: interpretacja filmu animowanego Ryszarda Czekały „Apel” w wirtualnej rzeczywistości (VR).
Serdecznie zapraszamy na prezentację immersyjnego projektu Kingi Syrek, obecnej doktorantki Szkoły Doktorskiej. Wydarzenie to stanowi nowatorską interpretację klasycznego filmu animowanego „Apel” autorstwa Ryszarda Czekały z 1970 roku.
Ryszard Czekała był reżyserem i scenarzystą filmów animowanych i fabularnych. W 1966 roku ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. W 1970 roku zrealizował film „Apel”, w którym klasyczną, zwartą narracją unaocznił wstrząsający obraz hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Artysta zasymulował przestrzeń realizując film w technice wycinanki na wieloplanie, w celu lepszego odzwierciedlenia sytuacji więźniów obozu zagłady. Projekt Kingi Syrek jest konfrontacją i dialogiem, na ogół bardzo różnymi od siebie realizacjami: klasycznym filmem animowanym przeznaczonym do oglądania na tradycyjnym płaskim ekranie oraz immersyjną przestrzenią animowaną, otaczającą widza.
Ryszard Czekała dążył do tego, aby widz oglądając jego filmy mógł utożsamić się z bohaterami scenariuszy: „pragnę w moich filmach stworzyć pewną sugestywną wizję świata, która kazałaby odbiorcy zapomnieć o tym, że jest w kinie. Widz winien poczuć się współuczestnikiem wydarzeń, winien identyfikować się z bohaterem. (…)” („Film” 9/1971).
Zapraszamy do „teatru jednego widza w VR”, który oferuje nowe możliwości odbioru klasyki polskiej animacji. Wystawa będzie obejmować przestrzeń do refleksji nad tym, jak technologia VR wpływa na percepcję sztuki oraz jakie nowe wymiary emocjonalne i interpretacyjne może otworzyć przed odbiorcami. Pokaz odbędzie się w piątek, 4 października w Pracowni Filmu Animowanego na ulicy Karmelickiej 16.
Realizacja projektu „Imersja w filmie animowanym. Wirtualna rzeczywistość jako nowe narzędzie w filmie animowanym, pozwalającym widzowi na utożsamienie się z bohaterem scenariusza oraz odczucia emocji mu towarzyszących” została sfinansowana z programu Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego „Diamentowy Grant”.
Kinga Syrek
Urodziła się w 1995 roku w Krakowie. Obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2019 roku otrzymała Diamentowy Grant MNiSW na badania pt. „Imersja w filmie animowanym. Wirtualna rzeczywistość jako nowe narzędzie w filmie animowanym, pozwalające widzowi na utożsamienie się z bohaterem scenariusza oraz odczucia emocji mu towarzyszących” oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Autorka nagradzanego na całym świecie filmu „Za późno”.