Ocena śródokresowa

Doktorant – mgr Antonina Lorek, Promotor – dr hab. Piotr Twardowski

Wynik oceny

Wynik Oceny Śródokresowej pozytywny

Uzasadnienie komisji

Na podstawie przedłożonego sprawozdania Doktorantki, dokumentacji cząstkowych efektów badawczych, opinii promotora i promotorki pomocniczej na temat postępów w realizacji przygotowania rozprawy doktorskiej, Komisja stwierdza, że stopień zaawansowania i prac nad Indywidualnym Planem Badawczym oraz zakres zaawansowania prac nad rozprawą doktorską są zadowalające ze wskazaniem na wysokie i rokują na ukończenie i złożenie rozprawy w terminie przewidzianym w Indywidualnym Planie Badawczym. Realizacja Indywidualnego Planu Badawczego przebiega zgodnie z założeniami, nawet z pewnym naddatkiem (przyspieszenie aktywności zaplanowanych na 5. semestr). Pojedyncze zmiany dokonane w Indywidualnym Planie Badawczym (w zakresie nieodbytej kwerendy w Archiwum Państwowym w Poznaniu) zostały wystarczająco uzasadnione. Na uwagę zasługuje konsekwentnie rozwijany warsztat i aktywność badawcza Doktorantki: badania nad narzędziami analizy literackiej na Wydziale Polonistyki UJ; podjęte próby weryfikacji założeń badawczych w oparciu teorię ugruntowaną; udział w trzech konferencjach; publikacja w czasopiśmie naukowym. Praca nad rozprawą doktorską jest zaawansowana zarówno pod względem kwerendy naukowej, kwerendy artystycznej, jak i badań komparatystycznych pomiędzy językiem a rzeźbą. Jeśli chodzi o samo dzieło artystyczne, w sprawozdaniu mamy głównie do czynienia z licznymi szkicami, brakuje natomiast oczekiwanego przedstawienia dokumentacji prac rzeźbiarskich. Trudno zatem na tym etapie orzec w jakim stopniu uda się potwierdzić stawiane przez Doktorantkę hipotezy dotyczące informacyjno-wrażeniowej adekwatności dzieła rzeźbiarskiego i literackiego.

Sugestie komisji

– Projekt wyraźnie zakłada semantyczne podejście do sztuk wizualnych („język” sztuki rozpatrywany jest tu w analogii do języka mówionego/pisanego). Obecnie koncepcja ta ma wielu krytyków lub jest wręcz uznawana za przestarzałą. Warto byłoby w rozprawie uwzględnić te krytyczne głosy i wskazać, że stawiane hipotezy bronią się wyłącznie w kontekście przyjętych założeń teoretycznych i metodologicznych.
– Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy językiem, który jest specyficznym kodem kulturowym o podwójnym podziale, a innego rodzaju kodami kulturowymi – o innych podziałach – tj. na semiotykę i semiologię (np. Umberto Eco).
– Podczas wystawy Doktorantki (listopad 2023) nastąpiło skonfrontowanie założeń i efektów jej pracy z odczuciami publiczności, co pozwoliło wykazać niską powtarzalność tzw. prawidłowych odpowiedzi. W efekcie doprowadziło do zwrotu od skupienia się na wrażeniowości odbiorcy, ku twardym danym statystycznym, które można zwizualizować. Być może warto zatem jeszcze rozważyć modyfikację głównych założeń realizowanego projektu.

Komisja oceny śródokresowej w składzie:
Przewodniczący komisji: dr hab. Jakub Jernajczyk, prof. Uczelni
Członek komisji: dr hab. Aleksandra Łukaszewicz, prof. Uczelni
Członek komisji: dr hab. Adam Witkowski, prof. Uczelni