Ocena śródokresowa

Doktorant – mgr Katarzyna Zawada, Promotor – dr hab. prof. ASP Bogdan Achimescu

Wynik oceny

Wynik Oceny Śródokresowej pozytywny

Uzasadnienie komisji

Na podstawie przedłożonego sprawozdania Doktorantki, dokumentacji cząstkowych efektów badawczych, opinii promotora na temat postępów w realizacji przygotowania rozprawy doktorskiej, Komisja stwierdza, że stopień zaawansowania i prac nad Indywidualnym Planem Badawczym oraz zakres zaawansowania prac nad rozprawą doktorską są wysokie i rokują na ukończenie i złożenie rozprawy w terminie przewidzianym w Indywidualnym Planie Badawczym. Indywidualny Plan Badawczy Doktorantki jest realizowany zgodnie z założeniami, zarówno w warstwie badań teoretycznych, jak i poszukiwań adekwatnych form wypowiedzi artystycznej. Etapy wstępne dotyczące rozpoznania metod oraz osób działających w określonym polu badawczym, a także zapoznanie się z literaturą i etnografią internetową zostały zrealizowane w 100%. Poszukiwania i eksperymenty formalne, estetyczne i technologiczne w zakresie sztuki cyfrowej są zaawansowane na poziomie 80%, natomiast wywiady z ekspertami na poziomie 70%. Kolejne etapy prac kończą się podsumowującymi publikacjami, co daje pełny wgląd w ich przebieg, a otrzymane przez Doktorantkę stypendium Fulbright’a, w ramach którego odbędzie się wyjazd badawczy do Stanów Zjednoczonych, pozwala założyć, że teoretyczny aspekt projektu zostanie jeszcze znacząco pogłębiony. Doktorantka w stopniu zaawansowanym opracowała merytoryczną część rozprawy doktorskiej, zgodnie z przyjętymi przez siebie założeniami. Wciąż natomiast klaruje się część artystyczna projektu (na styku form cyfrowych, fizycznych i hybrydowych). Trudno zatem jednoznacznie orzec jaką postać przyjmie ostatecznie dzieło doktorskie.

Sugestie komisji

– W projekcie wyraźnie dominują elementy teoretyczno-badawcze. Tego typu aktywności mieszczą się oczywiście w ramach współczesnego research’u czy eksperymentu artystycznego. Wskazane byłoby jednak formalne dookreślenie charakteru planowanego dzieła doktorskiego.
– Przy tak oryginalnym i śmiałym podejściu do tematu w warstwie merytorycznej, warto byłoby też zadbać o wypracowanie adekwatnych środków formalnych, które nie tworzyłyby wrażenia klisz estetyki glitch’u i trash’u, przefiltrowanych przez algorytmy AI.
– Istotnym elementem dalszej realizacji projektu będzie ustalenie efektywnej metody zdalnej współpracy z promotorem w trakcie wyjazdu badawczego do USA.

Komisja oceny śródokresowej w składzie:
Przewodniczący komisji: dr hab. Jakub Jernajczyk, prof. Uczelni
Członek komisji: dr hab. Aleksandra Łukaszewicz, prof. Uczelni
Członek komisji: dr hab. Adam Witkowski, prof. Uczelni