prof. ASP dr hab. Bogusław Bachorczyk
MIEJSCE ZATRUDNIENIA: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie; wydział malarstwa
OPIS DZIAŁALNOŚCI ZAWODOWEJ: Malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny, kurator wystaw. Prowadzi III Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Absolwent klasy rzeźby w Liceum Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, którą ukończył dyplomem w pracowni prof. Włodzimierza Kunza (1998r.). Obronił doktorat „Gra o zachwyt” w 2011 r., habilitacja „Czysta 17” w 2013 r. Stypendysta Miasta Norymbergii, laureat Stypendium Józefa Czapskiego. Otrzymał Nagrodę Rektora III Stopnia (2012 r.) i II Stopnia (2017 r.) za osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej, dwukrotnie Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2019 i 2023 r.) oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019 r.).
W pracy dydaktycznej zależy mi na rozwijaniu świadomości i wrażliwości studentów, wytworzeniu wspólnoty artystyczno-duchowej, uruchomieniu odpowiedzialności za swoje działania i pracy w oparciu o własne doświadczenia oraz wartości w sztuce.
PROFIL OPIEKI PROMOTORSKIEJ: Współpraca na szerokim interdyscyplinarnym polu (rzeźba, obiekty, instalacje, site-specific, kolaż, działania fotograficzno-filmowe, tkanina artystyczna, malarstwo, rysunek). Doktorant otrzymuje przestrzeń na autonomiczną pracę oraz moje wsparcie w postaci indywidualnych korekt, seminarium i organizacji działań w zgodzie z opracowanym wspólnie IPB. Pomagam w nawiązaniu kontaktów z naukowcami, kuratorami, specjalistami oraz innymi artystami. Dzielę się swoim warsztatem, wiedzą i doświadczeniem. Bazuje na metodzie tworzenia archiwum inspiracji, które staje się platformą porozumienia w sztuce. Czerpiąc z tradycji korzysta ze współczesnych środków wyrazu przekazując własne doświadczenie studentom.
SŁOWA KLUCZ: interdyscyplinarność, rzeźba, kolaż, działania fotograficzno-filmowe, malarstwo, rysunek, tradycja-współczesność, własne doświadczenia
SPODZIEWANA WSPÓŁPRACA DYDAKTYCZNA Z DOKTORANTEM: Praktyka w pracowni interdyscyplinarnej, wspólne i indywidualne korekty. Rozwijanie wrażliwości i uważności na indywidualne potrzeby studentów. Pracownia w każdym semestrze współpracuje z wybranymi instytucjami kultury oraz wykładowcami i studentami z innych uczelni, łącząc naukowe środowiska. Doktorant ma możliwość uczestniczyć w naszych projektach jak i realizować własne dydaktyczne pomysły.
Wykłada przedmioty