Stypendia i finansowanie

Stypendium Doktoranckie

Do tych środków zalicza się przewidziane w Art. 209. Ustawy o Szkolnictwie Wyższym i Nauce Stypendium Doktoranckie, o równowartości 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa oraz 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa. Doktorant posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, otrzymuje stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwoty wskazanej w Art. 209, ust. 4 pkt 1 Ustawy.

Dodatkowe zatrudnienie doktoranta

Na mocy zmian wprowadzonych w ustawie PSWiN Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1672od 1.10.2023 nie obowiązuje zakaz zatrudniania doktorantów szkoły doktorskiej jako nauczycieli akademickich ani pracowników naukowych (uchylony został art. 209 ust. 10, a powiązany z nim art. 203 ust. 1 pkt 5 uległ zmianie). Ustawa nie zakazuje też podejmowania zatrudnienia przez doktorantów w innym charakterze.

  Dodatkowo zmianie uległ zapis uzależniający wypłatę stypendium od wysokości pobieranego wynagrodzenia, który obecnie nie ogranicza się do projektów, a jedynie odnosi się do formy tego zatrudnienia.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 209 ust. 1a ustawy PSWiN, od 1.10.2023:

Stypendium doktoranckie nie przysługuje doktorantowi, którego kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską: 1) na podstawie umowy o pracę;  2) z wynagrodzeniem, którego wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia profesora”.   Stypendium doktoranckiego nie będzie otrzymywał doktorant, którego: – kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską – na podstawie o pracę z wynagrodzeniem, którego miesięczna wysokość przekracza wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia profesora (aktualnie  9370,00 PLN brutto).

Fundusze na działalność artystyczną uczestników szkoły doktorskiej

Doktoranci mogą ubiegać się o finansowanie własnej działalności badawczej i twórczej. Zasady określa nasz Regulamin. Podstawą regulaminu jest Zarządzenie nr 58 Rektora.

Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców

Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na stronie Ministerstwa Stypendia dla młodych naukowców – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Uczestnictwo w programach wymiany Erasmus

Informacje o naborach znajdują się w systemie Akademus w zakładce wymiany. Kontakt do International Office pod tym adresem.

Nagroda Santander Bank

Konkurs stypendialny dla studentów oraz doktorantów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na realizację projektu artystycznego. Szczegóły na temat stypendium znajdują się tutaj.

Stypendia Twórcze Miasta Krakowa

O stypendium mogą ubiegać się osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Doktoraty wdrożeniowe

To dodatkowa formuła studiów dla doktorantów i podmiotów, w których są zatrudnieni, regulowana odrębnymi przepisami, regulaminami i umowami. Doktoraty wdrożeniowe zakładają odrębny, rozpoczęty na wcześniejszych etapach tryb rekrutacji, poza limitem miejsc z Uchwały Rekrutacyjnej. W przypadku chęci rozpoczęcia doktoratu wdrożeniowego w krakowskiej SD pierwsze kroki należy kierować do Biura Pozyskiwania Funduszy ASP.