projekty

Rezydencja w Bergen w ramach projektu Struktury Przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik.  

23.05.2023
Natalia Mecnarowska-Legutko

Ostatnia z rezydencji w ramach projektu Struktury Przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik miała miejsce w Bergen. Miasto to wraz z okolicznymi miejscowościami jest regionem o silnych tradycjach włókienniczych, w którym do dzisiaj włókiennictwo stanowi jedną z wiodących gałęzi przemysłu. W programie rezydencji znalazły się wizyta w Ytrne Arna Muzeum, miejscu poświęconemu historii lokalnej branży tekstylnej, zwiedzanie fabryki odzieży i tkanin popularnej norweskiej marki Oleana oraz oprowadzanie po Salhus Textile Industry, muzeum przemysłu włókienniczego, mieszącego się w dawnej fabryce wyrobów dziewiarskich. 

O Bergen mieście portowym i byłej stolicy Norwegii uczestnicy i uczestniczki projektu dowiedzieli się więcej zwiedzając Bryggen, historyczną część nadbrzeża, na którą składa się szereg charakterystycznych hanzeatyckich zabudowań (popularne, kolorowe, drewniane „domki”) oraz odwiedzając Håkonshallen, budynek będący częścią twierdzy Bergenhus.  

Artyści i artystki udali się także w rejs statkiem po norweskich fiordach, płynąc do małej, nadmorskiej wioski Utne, w której znajduje się Hardanger Folkemuseum, skansen i muzeum poświęcone tradycjom i kulturze ludowej regionu. Wspominając o norweskiej przyrodzie warto wrócić także na sam początek rezydencji, do podróży z Oslo do Bergen trasą kolejową Bergensbanen, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Europie i wiodącej przez góry oraz płaskowyż Hardangervidda.  

Możliwością do poznania środowiska artystycznego Bergen były spotkania z artystkami zajmującymi się tkaniną: Marta Kløve Juuhl, Åse Eriksen Ingrid Aarset i Kari Dyrdal oraz wizyty w Galleri Salhus i lokalnym kompleksie muzealno-galeryjnym KODE, oferującym bogatą ofertę wystaw. 

Uczestniczki projektu z Norwegii wraz z prof. Timem Parry-Williams, odpowiadającym za program rezydencji, dołożyli wszelkich starań, by strona polska spędziła jak najlepiej czas w ich mieście i poznała także to Bergen, które jest bliskie im na co dzień. Był więc czas na wspólne grillowanie na górze Fløy z widokiem na miasto i morze, wizyty na Wydziale Sztuk Pięknych, Muzyki i Wzornictwa Uniwersytetu w Bergen oraz spontaniczny, pożegnalny poczęstunek, który przygotowały studentki ze strony norweskiej.  

czytaj także