wykład

Katarzyna Różniak Szabelska – Odszkolnić! Problemy wyższej edukacji artystycznej

Bazując na researchu przeprowadzonym na potrzeby realizacji wystawy Odszkolnić! w Galerii Arsenał w Białymstoku (8.07 - 18.08.2022) wykład prezentować będzie podstawowe zdiagnozowane przez artystów i artystki problemy uczelni artystycznych w regionie. Jego tematem będą zarówno kwestie hierarchicznych struktur instytucji, wynikających z dziedziczonych przez nie feudalnych i patriarchalnych struktur, jak i potransformacyjna ofensywa praktyk neoliberalnych. Omówione zostaną badania artystyczne prowadzone w tym obszarze przez wybranych artystów i artystki w Czechach, Polsce, Ukrainie i na Węgrzech, a także niektóre inicjatywy studenckie walczące o zmiany w systemie edukacji. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja wybranych realizacji, materiałów archiwalnych i publikacji artystycznych - będzie się on koncentrował na sposobach wykorzystywania sztuki jako narzędzia w walce z patologiami uczelni artystycznych oraz na prezentacji niektórych alternatywnych inicjatyw edukacyjnych artystów i artystek. Data wykładu: 27 lutego 2023 r.